Powrót

Zabawy w domu dla dzieci
Kiedy nasza pociecha jest chora, albo nadchodzi weekend, przed rodzicami stoi spore wyzwanie, polegające na zorganizowaniu zajęć swojemu dziecku, tak aby nie spędziło całego wolnego czasu przed telewizorem oglądając kreskówki. Każda zabawa, niezależnie od tego gdzie i w jakich warunkach jest realizowana powinna być atrakcyjna dla dziecka. Również, a może nawet przede wszystkim, zabawy domowe powinny być ciekawe i wzbudzać zainteresowanie pociechy, żeby nic innego nie pociągało bardziej (np. zabawa świeżo wypranymi i poskładanymi ubraniami). Rodzic więc musi wykazać się znaczną kreatywnością w wymyślaniu zabaw dla swojego dziecka w domu. Może też skorzystać ze wskazówek opisanych poniżej :)

1. Zabawa na każdy temat – wbrew pozorom bawić można się niemalże wszystkim, wystarczy tylko w ciekawy sposób zaprezentować to, co się ma. Jeśli potrzebujesz w szybki sposób zająć swoje dziecko, na przykład czekające na zjedzenie posiłku – wręcz mu dwie łyżki, kubek plastikowy, tarkę i… zorganizujcie orkiestrę! Dzięki temu rodzic jest w stanie spokojnie przygotować posiłek, jednocześnie spędzając czas z maluchem, które świetnie się bawi i nie ma przestrzeni na marudzenie, czy psocenie.

2. Atutem zabawy jest to, że można ją dowolnie modulować. Jeśli więc, korzystając z wcześniejszego przykładu, dziecko pochłonięte uderzaniem łyżkami w stół, czy kubeczek, staje się nieco zbyt hałaśliwe, można wprowadzić kolejne polecenia. Na przykład: „Maciusiu, a teraz zagrajmy koncert dla Śpiącej Królewny! Jak myślisz, jak powinniśmy to zrobić, tak żeby jej nie obudzić ani wystraszyć? No pewnie- cichutko!”. Wcale nie musimy przerywać świetnej zabawy naszego dziecka, która niekoniecznie nam sprawia tyle samo radości – możemy ją przekształcić w coś, co dla wszystkich będzie zadawalające :)

3 Zamień obowiązek na zabawę – dzieci z wielkim entuzjazmem reagują na każdego rodzaju zabawy (jeśli są w odpowiedni sposób „zareklamowane”). Na przykład jeśli maluch nie ma ochoty na kąpiel, można stworzyć dla niego „podwodny świat” pełen atrakcyjnych zabawek, piany, czy gogli do nurkowania. Lub jeśli dziecko nie ma ochoty wchodzić po schodach, wystarczy, zanim pojawi się protest, zaproponować zabawę – Zagrajmy w wyścigi, kto pierwszy wbiegnie na samą górę!

4. Baw się razem z dzieckiem – nic nie daje dziecku tyle radości, jak wspólna zabawa z mamą i tatą. I nawet nie musi ona trwać bardzo długo, ważne żeby ten czas był intensywny, a także żeby rodzic dał całego siebie dziecku, nie zajmował się innymi sprawami, tylko skupił swoją uwagę na potrzebach pociechy.

5. PLAN SAM – jest to wspaniałe rozwiązanie jeśli chcemy, aby dziecko „zajęło się sobą” przez jakiś czas. Organizujemy plan kilku rodzajów aktywności, które dziecko jest w stanie wykonać samodzielne i, co bardzo ważne, lubi to robić! Można wcześniej wspólnie wybrać te zabawy, jednocześnie podkreślając ich atrakcyjność. Jednak dziecko może pobawić się według planu, dopiero wtedy, gdy rodzic go o to poprosi (dzięki temu rodzic zyskuje czas, w którym może zrealizować inne obowiązki). Przykładowy Plan Sam:

1. Pokoloruj ulubiony obrazek
2. Poukładaj puzzle
3. Pobaw się samochodami
4. Pooglądaj książeczkę


Przykłady zabaw w domu

1. Gry planszowe to dobry pomysł na zabawę w domu. Istnieje szeroki zakres różnych gier, którymi można się bawić już od najmłodszych lat. Dodatkowym ich atutem jest wspieranie rozwoju dziecka, nauka zasad i konfrontowanie się z sytuacją, w której maluch przegrywa.

2. Tor przeszkód – jest to zabawa, którą można przygotowywać codziennie, wykorzystując podobne elementy, ale za każdym razem zmieniając ich aranżację:) Można wspinać się na krzesło, albo przechodzić pod nim. Można zwinąć koc w cienki rulon, będący liną po której trzeba przejść, albo rozłożyć go tak, by dziecko mogło się po nim swobodnie przeturlać. W torze przeszkód można omijać elementy, przeskakiwać, godzić po nich, wspinać się, czołgać, turlać, rzucać do celu… jest wiele możliwości które można zrealizować!

3. Namiot – podobnie jak tor przeszkód, można budować go za każdym razem w inny sposób, udoskonalając, czy powiększając jego powierzchnię. Tworzenie namiotu jest świetną zabawą samą w sobie, pozwalającą dziecku pobudzić wyobraźnię, ale także logiczne myślenie (jak zabezpieczyć dach, aby się utrzymał?). Ponadto namiot może być później wykorzystany do wielu innych zabaw – tematycznych, takich jak zabawa w Indian, albo biwak. Może to być też miejsce, gdzie dzieci będą grały w gry planszowe, układały puzzle, rysowały, kolorowały, oglądały książeczki, a nawet… spały :) Wszystkie te czynności wykonywane w tak atrakcyjnym miejscu, stworzonym samodzielnie, natychmiast stają się jeszcze fajniejsze!

4. Ciastolina – zrobiona samodzielnie daje znacznie więcej radości (wystarczy zmieszać ze sobą szklankę mąki, pół szklanki soli, odrobinę oleju, trochę wody i barwnik – może być zwykła farba plakatowa). Mieszanie wszystkich składników razem daje dużo doznań czuciowych, pobudzając zmysły dziecka. A późniejsza zabawa z ciastoliną to świetny sposób na danie wyrazu swojej wyobraźni.