Powrót

Urodziny dziecka, to wyjątkowy dzień dla każdego rodzica, ale przede wszystkim dla małej pociechy. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to wyjątkowy czas, pełen dobrej zabawy, pysznego jedzenia i ogromu radości dzielonej z przyjaciółmi i rodziną. Żeby dobrze zorganizować takie przyjęcie urodzinowe, rodzic powinien dobrze się przygotować, ponieważ dzieci często bywają bardzo wymagającą grupą :)

Obecnie istnieje wiele różnych możliwości, z których rodzic może skorzystać, aby zapewnić swojemu dziecku urodziny godne zapamiętania. Można na przykład zorganizować przyjęcie w różnego rodzajach salach zabaw, bajkolandiach, czy wielu innych miejscach, nawet na ściance wspinaczkowej! Organizatorzy wychodzą na przeciw marzeniom dzieci i oferują bardzo szeroki zakres miejsc, w których możliwe jest zorganizowanie imprezy urodzinowej, zgodnie z upodobaniem każdego malucha. Wybierając takie rozwiązanie znaczna część organizacji przyjęcia nie spoczywa już na rękach rodzica, a osób profesjonalnie się tym zajmujących. Jest to więc dobre rozwiązanie dla zapracowanych rodziców, którzy jednak z całym sercem na przykład upieką pyszny tort:) Innym rozwiązaniem przygotowania wspaniałego przyjęcia urodzinowego jest zatrudnienie na tą okazję Animatora, który zadba o dobrą zabawę, zapewniając wiele atrakcji dzieciakom (sam animator, często przebrany, jest już atrakcją samą w sobie). Nic jednak nie daje tyle radości jak uśmiech na twarzy dziecka, który wywołaliśmy my sami. Dlatego rodzic sam może zorganizować przyjęcie urodzinowe dla swojego dziecka, co jemu również na pewno sprawi wiele przyjemności. Pod warunkiem, że dobrze się do tego przygotuje i odpowiednio wcześnie zacznie organizację ;)

Jednym z warunków wywołania uśmiechów na twarzach dzieci jest przygotowanie zabaw odpowiadających ich upodobaniom. Trzeba więc najpierw zastanowić się, co lubi nasze dziecko i jego przyjaciele i pod tym kątem wybierać zabawy. Warto też pamiętać o grach integracyjnych, zwłaszcza jeśli dzieci są z różnych środowisk - przedszkola, rodziny, zajęć dodatkowych. Zabawy integracyjne pozwolą wszystkim dzieciom dobrze się poznać, co zaowocuje chętnym uczestniczeniem wszystkich dzieci w dalszych atrakcjach. Przykładowe zabawy integracyjne to:

“Pajęczyna” - dzieci stoją w okręgu. Jedna osoba (najlepiej solenizant) jako pierwsza rzuca kłębek włóczki do dowolnej osoby, jednocześnie trzymając koniec sznurka i mówiąc swoje imię. Dziecko które złapie kłębek, podobnie, wypowiada swoje imię i rzuca do kolejnej osoby, trzymając w drugiej ręce rozwinięty sznurek. W taki sposób powstaje pajęczyna z włóczki, którą później można wykorzystać do zabawy w jej pokonywanie i przechodzenie pomiędzy linkami. “Iskierka” - dzieci stoją w kręgu, trzymają się za ręce, wyznaczona osoba ściska dłoń dziecka po jego prawej stronie. I tak iskierka zostaje przekazywana po kolei aż dojdzie ponownie do osoby ją wysyłającej. Można starać się przesłać iskierkę jak najszybciej, co zawsze jest dodatkowym atutem zabawyPodczas urodzin, najlepiej jest wykorzystywać zabawy ruchowe (ciuciubabka), taneczne (posągi - gdy muzyka przestanie grać, dzieci zamieniają się w posągi, które nie mogą się ruszać!), czy w udawanie (kalambury, pantomima). Jest to dobry pomysł na rozruszanie wszystkich obecnych dzieci, co więcej, zawsze jest przy nich dużo śmiechu :) Na zakończenie przyjęcia warto jednak wybrać jakąś zabawę plastyczną, dzięki czemu dzieci ochłoną nieco z emocji, wyciszą się (dobrze przy tym zadbać o spokojną muzykę). Atrakcyjnym pomysłem może okazać się przygotowanie dużego arkusza papieru (najlepiej zajmującego znaczną część podłogi), na którym wszystkie dzieci przygotują wspólne dzieło - laurkę urodzinową z życzeniami dla naszej pociechy. Aby zachować płynność zabaw i jeszcze bardziej zainteresować dzieci można przygotować sobie wcześniej cały plan zabaw, w oparciu o pewien motyw przewodni. Często w łatwy sposób można “ubrać” klasyczne zabawy w dowolną tematykę, taką jak księżniczki, smoki, czy piraci. Można też posłużyć się poniższym scenariuszem, dowolnie go zmieniając i dostosowując do możliwości:“Urodzinowa wyspa skarbów”

Przygotowanie - wykonanie z papieru atrybutów pirata (pirackich czapek i balonowych szabli)
Pasowanie na pirata - “Na srebrne łyżki i skarby świata, pasuję ciebie na pirata!”
Płyniemy na bezludną wyspę! - dzieci udają, że razem, na jednym statku płyną na bezludną wyspę (można udawać, że jest sztorm, albo ładna pogoda, można wypatrywać lądu…)
Na wyspie… - trzeba przejść przez dżungle! z tej okazji zorganizuj dla dzieci tor przeszkód, za pomocą krzeseł, koców, poduszek… Tubylcy - rodzic dostaje list od Tubylców, którzy chętnie pomogą w odnalezieniu skarbów, ale najpierw dzieci muszą przyłączyć się do plemienia. Trzeba więc przejść przez rytuał i zatańczyć “taniec tubylców”

Zagadki - kolejnym krokiem jest wspólne odgadnięcie zagadek przygotowanych przez Tubylców (rodziców)
Mapa skarbów - kiedy dzieci odgadną wspólnie wszystkie zagadki, Tubylcy mogą przekazać im mapę, dzięki której odszukają skarb (można wcześniej przygotować mapę mieszkania lub pokoju, zaznaczając drogę, na końcu której ukryte zostały na przykład prezenty)Aby zabawa urodzinowa była jeszcze lepsza, warto jest zaopatrzyć się w przydatne atrybuty. Bańki są zawsze świetnym pomysłem, sprawiają wiele radości tym małym, ale też dużym dzieciom :) A im jest ich więcej i im są większe - tym lepiej! Poza tym dobrze jest mieć przy sobie kredki do malowania twarzy. Dzieci mogą same wzajemnie malować sobie buzie, albo może też to zrobić rodzic - wbrew pozorom nie jest to takie trudne, a efekt jest zawsze fantastyczny! Nie można również zapomnieć o balonach!